صفحه خانگی » مقالات » روش های یادگیری لغات انگلیسی
English vocabulary
English vocabulary

روش های یادگیری لغات انگلیسی

Strategy for memorizing vocabulary in long-term memory

روش های یادگیری لغات انگلیسی روش های یادگیری لغات انگلیسی روش های یادگیری لغات انگلیسی

 

شیوه های گوناگونی برای حفظ کردن و تقویت لغات تازه و ضروری خصوصا برای آمادگی و شرکت در آزمون های بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل وجود دارد .روش های یادگیری لغات انگلیسی شامل استفاده از فهرست واژگان ضروری و پرکابرد زبان انگلیسی، کتاب های مربوط به لغات ضروری آیلتس، نرم افزارهای تقویت واژگان مثل نارسیس، کتاب های ریدینگ و تهیه فلش کارت ها یا چسباندن فهرست لغات دشوار بر روی دیوار اتاق و بسیاری دیگر از روش های اینچنینی میباشد. از سوی دیگر به کار گرفتن شیوه های نادرست حفظ کردن لغات مثل حفظ کردن کورکوانه معنی فارسی آن ها میتواند به هدر رفتن ساعت های پرشماری انجامیده و نهایتا زبان آموز را خسته و دلسرد نماید.

اما استراتژی که همواره بنده برای حفظ کاربردی و درازمدت لغات بکار برده و استفاده از آن را به زبان آموزان خود نیز توصیه می نمایم،مبتنی بر چند مرحله می باشد.شما به عنوان یک زبان آموز،در هنگام رویارویی با یک لغت جدید،باید رویکردی کاملا فرآیند گرا و روتین داشته باشید،به طوری که برای هر کلمه،وقت مناسب صرف کرده و به آن توجه ویژه داشته باشید،نه اینکه فقط به صورت سطحی در پی یافتن معنی فارسی آن باشید،غافل از یادگیری املای کلمه،تلفظ،تعریف و استفاده کاربردی آن در جمله باشید و اینکه بخواهید واژگان هم معنی و هم خانواده آن را در یابید.متاسفانه بیشتر ایرانی ها تمایل به استفاده از دیکشنری های انگلیسی به فارسی دارند تا در کمترین زمان ممکن،معنی واژه را پیدا کرده و از آن استفاده کنند،بدون اطلاع از اینکه این روش فقط در کوتاه مدت جواب داده و در دراز مدت،تاثیر چندانی در تقویت مهارت های مختلف انگلیسی نخواهد داشت.به طور خلاصه باید طوری با لغت جدید برخورد شود که در ذهن شخص برای همیشه هک شود و به راحتی فراموش نگردد.لذا در وهله نخست تا آنجا که می توانید،از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی مانند آکسفورد و لانگمن استفاده نمایید.

هشت مرحله برای یادگیری و حفظ واژگان جدید در انگلیسی:

۱ مرحله-> Spelling and Definition:یادگیری املا و تعریف کلمه

۲ مرحله-> Pronunciation:آموختن تلفظ کلمه

۳ مرحله-> Dictionary Example:مثال های داخل دیکشنری

۴ مرحله-> Your Example:مثال های خودتان

۵ مرحله-> Collocation:وابستگی و ارتباط کلمه به کلمات دیگر

۶ مرحله-> Preposition:در صورت امکان) پیدا کردن حروف اضافه مرتبط به کلمه)

۷ مرحله-> Synonyms and Antonyms:پیدا کردن مترادف و متضاد کلمه

۸ مرحله-> Idioms or Phrases (if any):در صورت امکان) استفاده از کلمه در عبارات و اصطلاحات)

به عنوان مثال،کلمه use را در نظر بگیرید.فرض کنید برای اولین بار با این کلمه برخورد نموده اید و قصد دارید معنی،تلفظ،نقش آن در جمله و سایر موارد را پیرامون آن بیاموزید.برای این کار از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مانند لانگمن (ترجیحا ورژن کامپیوتری آن) همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید استفاده می کنیم.

vocab-strategy-2

مطابق با آنچه که مشاهده می  نمائید،ما این هشت مرحله را به ترتیب دنبال می کنیم:

مرحله 1(Spelling and Definition) ابتدا املای کلمه را به دقت می آموزیم و سپس سعی میکنیم معنی فارسی آن را از طریق تعریف انگلیسی آن حدس بزنیم.تعریف انگلیسی آن به شکل زیر آمده است:

Definition:If you use a particular tool,method,service,ability etc, you do something with that tool,by means of that method etc,for a particular purpose:

تعریف:اگر شما یک ابزار خاص،روش خاص،توانایی خاص و غیره را use کنید،شما از آن ابزار یا بواسطه آن روش چیزی یا کاری را برای یک هدف خاص انجام می دهید.

شما از روی این تعریف و از آنجایی که جلوی این کلمه در دیکشنری نوشته شده verb می فهمیم که این کلمه یک فعل بوده و  به معنای  “استفاده کردن” می باشد.

.هم که قبل از تعریف آمده،بیان می دارد که این فعل از نوع متعدی (مفعول پذیر) می باشد [transitive] عبارت

مرحله 2 (Pronunciation) در جلوی هر کلمه در دیکشنری ها یک سری علائم آوایی یا همان فونتیک وجود دارد که اگر شخص با آنها آشنایی داشته باشد به راحتی می تواند تلفظ صحیح کلمه را حدس بزند و اگر آشنایی نداشته باشد،می تواند با کلیک کردن بر روی عکس بلندگو،تلفظ آمریکایی و بریتانیایی کلمه را گوش کرده و آنرا فرا بگیرد.با توجه به فونتیک، تلفظ کلمه use به عنوان فعل، “یوز” می باشد.

مرحله 3 (Dictionary Example) در ادامه و در زیر قسمت تعریف،مثال هایی ذکر شده که در آن کلمه مورد نظر  یعنی use به صورت کاربردی و عملی در آن بکار رفته و شما قادر خواهید بود کاربرد کلمه را به طور عملی در جمله ملاحظه نمایید.

مرحله 4 (Your Example) در این مرحله شما باید تلاش کنید از خودتان مثال هایی بسازید که در آن کلمه مورد نظر به کار رفته و صحت آنرا به طریقی چک نمایید.

مرحله 5 (Collocation) در این دیکشنری،در رابطه با فعل use ارتباط و وابستگی معرفی نشده است.اما یک بخشی به نام Thesaurus به عنوان مخزن وجود دارد که تمامی کلمات مترادف و مرتبط با این کلمه را نشان می دهد.همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید:

vocabulary

مرحله 6 (Preposition) در پایین مثال ها، تعاریف دیگری از این فعل آمده و حروف اضافه ای که همراه آن می آید را نشان می دهد.مانند حروف اضافه for که در مثال زیر آوزده شده است:

⊕Use something for (doing) something:استفاده از چیزی برای انجام دادن چیزی

مرحله7 (Synonyms and Antonyms) در این مرحله باید به دنبال مترادف و متضاد کلمه use باشید.در این دیکشنری در صورت امکان مترادف ها با علامت SYN و متضادها با علامت ANT نمایش داده شده است.

مرحله8 ( Idioms or Phrases) در این مرحله شما باید به دنبال افعال دو کلمه ای و عبارتی باشید که فعل use در آن بکار رفته باشد.خوشبختانه در این دیکشنری اینگونه افعال مربوط به کلمه مورد نظر نیز معرفی شده است.همانطور که در شکل ملاحظه می نمایید،use up فعل دو کلمه ای است که در آن فعل use بکار رفته و به معنی “مصرف کامل از مقدار موجود” می باشد.

⊕Use (something) up:مصرف کامل از مقدار موجود

She has used up all the shampoo.

او تمام شامپو رو مصرف کرده است.

3 نظر

 1. Avatar photo

  با سلام و احترام.
  از مطالب آموزنده و بسیار جذابی که بر روی سایت قرار داده اید بسیار ممنون. به جرأت می توان گفت که سایت بی نظیری است چون مطالب انگلیسی جامع و کاملی که بر روی سایت شماست را روی هیچ سایت دیگری نمی توان پیدا کرد.

  • Avatar photo

   درود دوست گرامی
   باعث خوشحالی و خرسندی من هست که نوشته های سایت مورد پسند شما شده…
   براتون آرزوی سربلندی و پیروزی دارم…

 2. Avatar photo

  سلام
  من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
  ممنون

بخش نظرات و دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *