صفحه خانگی » مقالات » تعیین اهداف یادگیری زبان

تعیین اهداف یادگیری زبان

مردم به دلایل بسیار زیاد و متنوعی به یادگیری زبان انگلیسی مبادرت می ورزند. توجه به این دلایل و همچنین توجه به نیازهای اکتسابی زبان در هنگام تهیه مطالب کلاس و آموزش برای داشتن یک تجربه آموزشی موفق بسیار ضروری است. این مسئله برای زبان آموزان و مدرسان به یک اندازه حائز اهمیت است. وقتی یک زبان آموز درک بهتری از اهداف و نیازهای خود داشته باشد، می تواند استراتژی های یادگیری خود را به شکل بهتری برنامه ریزی کند. در کلاس درس می تواند به مدرس در شناخت و تعیین نیازهای خود کمک کند. زمانی که زبان آموزان به انتخاب خود و به تنهایی مطالعه می کنند، مطالب انتخاب شده را در انطباق بیشتری با داشته های خود می بینند.

بیایید به دو گروه از اهدافی که برای آموزش انگلیسی در نظر گرفته می شود و می تواند نقش مهمی در اکتساب اهداف زبانی ایفا کند بپردازیم.

هدف اول: می خواهم زبان انگلیسی ام را تقویت کنم تا شغل بهتری پیدا کنم

در اینصورت مهم است که این سوال ها را از خود بپرسید

1-آیا داشتن یک گواهینامه می تواند شانس داشتن یک شغل مناسب را افزایش دهد؟

2-ایا لازم است که زبان انگلیسی متناسب با آن شغل را بیاموزیم؟

3-آیا من (زبان آموز) باید برای بهبود زبان خود با افراد بومی انگلیسی زبان صحبت کنم یا افرادی که زبان دوم آنها زبان انگلیسی است؟

 جزئیات مربوط به هر یک از سؤالات

نکته 1 در مورد گواهینامه نیاز به کسب مدرک نیاز یادگیری شما را توجیه می کند: مانند نیاز به یادگیری گرامر، انگلیسی کاربردی، مهارت نوشتاری، شنیداری و غیره. اگر نیاز به دریافت یک گواهینامه باشد، زبان آموز باید برروی نکاتی که مورد آزمون است تکیه کند. به عنوان مثال آزمون FCE کمبریج نیازمند تغییر فرم جملات است و در TOEFL زبان آموز باید به مهارت های تست زنی آمریکایی تبحر داشته باشد (این یک جوک نیست!)

نکته 2 اگر زبان انگلیسی متناسب با شغل مورد نیاز باشد، مسائل درسی باید بر اساس مسائل واقعی باشد. در صورت امکان باید مواد درسی بر پایه نوع انگلیسی باشد که در حرفه ای خاص مورد نیاز است. به عنوان مثال برای برنامه نویسی کامپیوتر اصطلاحات انگلیسی و برای مدیریت مهارت های ارائه مطالب مورد نیاز است و غیره.

نکته 3 این مورد نیز مهم است، چون آن دسته از زبان آموزانی که با افراد غیر بومی مکالمه می کنند نیازمند دقت در مهارت شنیداری بصورتی که در مورد افراد بومی هستند نمی باشند. درک فرهنگ انگلیسی یا آمریکایی برای افرادی که در این کشورها نیاز به ایجاد ارتباط با افراد بومی دارند از اهمیت خاصی برخوردار است.


هدف دوم: من علاقمندم تا انگلیسی را به عنوان یک سرگرمی ادامه دهم

در این مورد زبان آموز باید این سؤالات را از خود بپرسد:

قرار است زبان آموز از زبان انگلیسی به چه صورتی استفاده کند؟ برای ایجاد ارتباط، خواندن و درک مطلب، استفاده از اینترنت یا موارد دیگر؟

آیا زبان آموز از انجام تمرین های عادی لذت می برد؟ یا ترجیه می دهد فعالیت های واقعی انجام دهد؟

انگلیسی خود را تا چه میزانی باید بهبود بخشند؟ آیا تنها مسافرت و ایجاد یک مکالمه ای که قابل درک باشد کافی است؟ یا اینکه تمامی زبان آموزان باید قادر باشند کتاب های ادبی مانند آثار جیمز جویس را مطالعه کنند؟

جزئیات و ملاحظاتی در مورد هر یک از سؤالات طرح شده

نکته 1 این مورد زمانی که بخواهید در مورد نوع فعالیت مورد نظرتان تصمیم بگیرید از اهمیت بسیار زیادی برقرار است. اگر هدف ایجاد ارتباط باشد، انگلیسی کاربردی Functional English به گرامر ترجیه خواهد داشت. اگر مخاطب بخواهد مجله Rolling Stone بخواند مطالعه اصطلاحات ارجحیت خواهند داشت.

نکته 2 این سؤال به سبک یادگیری ارتباط دارد و اهمیت بسیاری دارد.زبان آموزانی که همواره فعال هستند در دراز مدت میزان یادگیری بیشتری را نسبت به افرادی که زود خسته می شوند نشان می دهند. این نکته نیز حائز اهمیت است که چنانچه مدرس زبان هستید، دیکته کردن علائقتان به دانش آموزان می تواند هدف آموزشی را دچار اختلال کند.

نکته 3 درک میزان توانش زبانی مورد نظر شاید یکی از مهمترین جنبه های یادگیری خوب باشد.  اگر نیاز زبان آموز ایجاد یک ارتباط ساده باشد یادگیری انواع جملات شرطی شاید زیاد مرتبط نباش. از طرفی دیگر اگر هدف زبان آموزان رسیدن به سطوح بالای توانش گرامری باشد شاید انجام بازی های نقش پذیری زیاد مفید نباشد.

نتیجه گیری: در مورد برنامه ریزی برای استراتژی های یادگیری سؤالات اندک بسیار مهمی هستند که باید پاسخ داده شوند. این رویکرد پراگماتیک نسبت به آموزش زبان شاید در مورد آموزش جوانانی که هیچ حالت خاصی از آموزش را مد نظر ندارند مؤثرتر باشد. بدیهی است که در صورتی که ملاحظات و نیازمندی های دوره آموزشی از بیرون تحمیل شوند، باید توجه مدرس به برطرف کردن این نیازها معطوف باشد.

 

8 نظر

 1. Avatar photo

  من اطلاعات زبان انگلیسیم واقعا کم بود. بخاطر کار همسرم به شیراز منتقل شدیم و همیشه میخواستم زبان یاد بگیرم ولی شرکت در کلاس زبان برایم مقدور نبود. تازگی ها با سایت آموزش زبان اِلمپ آشنا شدم. آزمون تعیین سطح دادم . تماس گرفتند و سطح کلاسمو و روز و ساعت کلاس را بهم گفتند. کیفیت کلاسها از کلاسهای واقعی بالاتره و امکانات و فرصت برای تمرین و مباحثه هم واقعا بیشتره. خوبی اِلمپ اینه که هر چقدر بخوای یاد بگیری و تمرین کنی، محدودیتی نداره. اینکه با زبان آموزان قویتر از خودم در برنامه 90 و انجمن ها صحبت میکنم واقعا اعتماد به نفسم رو بالا برده. در اِلمپ فضای حمایتگر از دانشجو از بعد آموزشی وجود داره و این جو حمایتگر به دانشجو ها هم سرایت کرده و ترس از صحبت کردن به زبان انگلیسی کاملا بین دانشجویان از بین رفته. آدرس سایتشون را برای دوستان علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی میذارم . http://www.lmapgroup.com/

 2. Avatar photo

  واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

  سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

 3. Avatar photo

  خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

  ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

  ممنون

 4. Avatar photo

  سلام جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم ممنون

  • Avatar photo

   درود بر شما
   باعث افتخار و خوشحالی من هست که سایت ما رو برای مطالعه انتخاب کردید.
   براتون آرزوی تندرستی و بهروزی دارم…

 5. Avatar photo

  سلام
  من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
  ممنون

  • Avatar photo

   درود بر شما..
   خواهش میکنم..باعث سربلندی و افتخار من هست..
   براتون آرزوی سلامتی و پیروزی دارم

 6. Avatar photo

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

بخش نظرات و دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *