صفحه خانگی » آموزش

آموزش

ابزارها و روش های موثر در یادگیری زبان های خارجی

روش های یادگیری زبان تقریبا برای همه زبانها مشترک است با این تفاوت که در مورد انگلیسی کار بسیار راحت تراست. ابزار های آموزشی بسیاری در بازار موجود است  و دسترسی به افرادی که انگلیسی بلد باشند بیشتر است. پیدا کردن کسی که در حد شما انگلیسی بداند بسیار راحت تر از یافتن کسی است که مثلا فرانسه یا اسپانیایی صحبت کند.

1001553

 در حال حاضر ابزار های مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید با توجه به مدل خودتان و متدی که برای یادگیری انتخاب کردید از آنها استفاده کنید. شامل:

کتابهای آموزشی از موسسات و دانشگاههای مختلف انگلیسی، آمریکایی، استرالیایی و کانادایی

فلش کارت ؛ برای کسانی که حافظه تصویری آنها قوی تر است و نیاز به تکرار مداوم توسط نرم افزار لایتنر دارند.

کتاب اصطلاحات؛ شامل الفاظ و اصطلاحات غیر رسمی و روزمره، می تواند سرگرم کننده باشد و از یکنواختی کار کم کند.

دیکشنری؛ در سطوح مختلف و به زبانهای مختلف.

دیکشنری تصویری (picture dictionary) که برای شروع بسیار خوب است و دایره لغات را گسترش می دهد،به خصوص برای کسانی که حافظه تصویری خوبی دارند.

رسانه های صوتی دیجیتال مانند سی دی یا دی وی دی های آموزشی ؛ برای افرادی که حافظه شنیداری آنها قوی تر است.

مجلات و روزنامه ها؛ در زمینه های مختلف و با توجه به رشته ای که به آن علاقه مندید، مثل معماری و هنر، روانشناسی، کامپیوتر و سینما در دسترس هستند.

مقالات و داستان های انگلیسی در اینترنت؛ می توانید با توجه به علاقه تان عضو سایتها شوید تا برایتان روزانه مقالاتی ارسال شود. یک مقاله کوتاه در روز بسیار تاثیر گذار است.

کتاب؛ بسیار زیاد و در همه زمینه ها موجود است، رمانهای معروف دنیا، فیلمنامه های بزرگ و بیوگرافی افراد معروف فقط به level آن دقت کنید که از سطح پایین شروع کنید.

اخبار؛ تقریبا هرروز اخبار انگلیسی پخش می شود؛ برای بالا بردن توانایی listening بسیار مفید است.

برنامه های تلویزیونی؛ مثل مسابقات، حیات وحش و طبیعت، برنامه های تحقیقاتی، و اگر دسترسی دارید سریالهای انگلیسی زبان بسیار گزینه خوبی هستند.

فیلم؛ به خصوص الان که اکثر فیلمها زیر نویس دارند.

موسیقی؛ رایج ترین و در دسترس ترین گزینه.

این ابزار و تمرین زیاد مهمترین کلید موفقیت شما هسنتد،اما روش هایی هم برای تکرار و تمرین هستند که بیشتر متخصصین توصیه می کنند.این ها روشهای ساده ای برای بالا بردن اعتماد به نفس و ماندگاری مطالبی است که آموخته اید و  نکته مهم این است که وقت زیادی نمی گیرد:

۱-حفظ کردن. مطلب را حفظ کنید و بعد سعی کنید آن را از حفظ بازگو کنید. فقط دقت کنید هرجا که یادتان رفت خودتان سعی کنید مفهومی که گرفته اید را بازگو کنید.

۲-با خودتان صحبت کنید. آنچه که روزمره انجام می دهید برای خود بازگو کنید، یا یک اتفاق را برای خود تعریف کنید.با این کار کم کم اعتماد به نفستان بالا می رود.

۳-با دوستتان صحبت کنید. بسیار خوب است که کسی را داشته باشید هم سطح خودتان و دو نفره تمرین کنید.

۴-بعد از مدتی این جمع ۲ نفره را به چند نفره تبدیل کنید. مثلا جلسات نیم ساعته هفتگی بگذارید و در مورد موضوعی با هم بحث کنید.

۵-سعی کنید با افراد غریبه هم صحبت شوید. این که فکر کنید این فرد شما را نمی شناسد، احساس بهتری به شما می دهد و از اشتباه کردن و مسخره شدن نمی ترسید.

۶-دوست اینترنتی داشته باشید. قبلا دوستی و ارتباطبا نامه بسیار رایج بود، به نام pen pal، که از طریق موسسات بین المللی انجام می شد، اما امروز اینترنت کار را راحت تر کرده و email و chat بسیار محبوب است.

۷- آینه؛ بسیار روش خوبی است. روبه روی آینه بنشینید و صحبت کنید. حرکات بدن و لهجه و body languageخود را می بینید و یاد می گیرید چه طور با کمک گرفتن از بدنتان منظورتان را برسانید و در عین حال مسلط و با آرامش صحبت کنید.

۸-تدریس کنید. آنچه را که یاد می گیرید به کسی یاد بدهید. هم برای خودتان تکرار می شود و هم باید آن را به خوبی بفهمید تا بتوانید بیاموزید.

۹-موضوعاتی که دوست دارید برای شروع انتخاب کنید؛ موضوعاتی که برای همه جالب است، مثل عشق، رنگها،لباسها، نسبتهای فامیلی، و از همه اینها بهتر:خوردنی ها!

۱۰-بنویسید. هر شب چند خط برای خود بنویسید و اگر لغتی لازم است که نمی دانید، چک کنید.

این نکات همه ساده و تاثیرگذارند، ولی باز هم تاکید می کنم تمرین زبان باید هر روز باشد هرچند بسیار کوتاه.

منبع: سرزمین زبان

بخش نظرات و دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *